5 דברים שכל ילד חייב ללמוד !

5 דברים שכל ילד חייב ללמוד !

תלמידים יקרים שוב שלום רב –

חברים

יש חברים לכיתה, חברים ברשת החברתית, אבל חברים של אמת יש בדרך כלל מעט מאוד.

זכרו – האיכות של החברות חשובה, לא הכמות.

חשוב ללמד את הילדים שחבר אמת הוא זה שגורם להם להרגיש בנוח ושהם יכולים להיות במחיצתו מי שהם באמת. חבר הוא שותף סוד, אפשר לסמוך עליו, הוא עומד לצידם, מפרגן ומעודד. כשהם קטנים, החברים שלהם הם בדרך כלל חברים למשחק. כשהם גדלים, החברויות משמעותיות יותר, המעגלים מתרחבים והרשתות החברתיות מציפה בחברויות וירטואליות, וכפי שהקשרים החברתיים מעצימים אותם, כך בכוחם גם לפגוע. למדו אותם לבחור את החברים הנכונים להם. זה כוח שאין כדוגמתו וזו מתנה נפלאה לחיים.

ללכת נגד הזרם

אם כל הילדים מהכיתה הולכים לחוג כדורגל ורק הילד שלכם רוצה חוג אחר, חשוב להסב את תשומת לבו לבחירה האמיצה שלו.

היכולת לעשות בחירה לא "פופולרית” היא יכולת חשובה ולא מובנת מאליה, וחשוב שהילד שלכם יהיה מודע לכך. המסר הסמוי כאן הוא חשוב: “אני אוהב ומעריך אותך גם כשאתה חושב או נוהג אחרת מהמקובל”. זהו מסר רב משמעות לגבי ילדים רבים, המאופיינים בניסיון לרצות את הסביבה, עד שהם שוכחים את הקול הפנימי שלהם.

עצמאות

כדי ללמדם עצמאות אנחנו חייבים לאפשר להם אותה. בראש ובראשונה לפנות להם קצת מקום ולעודד אותם לעשות לבד את שבתחום אחריותם. שתי פנים לעצמאות. עצמאות תפקודית שמתייחסת ליכולת של הילדים שלנו לבצע. לאכול, ללכת, לצחצח, להתלבש, לנהוג, ועצמאות מחשבתית שמתייחסת ליכולתם לקבל החלטות, להפעיל שיקול דעת, לקבוע סדרי עדיפויות – כל גיל ויכולותיו. עצמאות היא עניין שחשוב ללמד ולהתעקש עליו, בהנחה שחשוב לנו להכין אותם לחייהם כבוגרים.

הקשבה

ידע הוא כוח, והקשבה לא שיפוטית מעניקה לנו הזדמנות ללמוד. קשיים רבים בזוגיות או בקשר בין הורים וילדים נשענים על חוסר בהקשבה. כאשר ילד מביע מצוקה, אל תמהרו להרגיע אותו, אלא רק לשקף ולחזור על דבריו שלו: "אני שומע שאתה אומר שהילד ההוא הרביץ לך". כך תתנו לילד כלים איך להגיב בפעם הבאה שחבר יספר לו משהו, ולא ישר למצוא פתרונות

גבולות

גבולות מאפשרים לילדים תחושת ביטחון. הידיעה שישנו גבול, מאפשרת לילד או לילדה חופש במסגרת הגבולות המוגדרים. דווקא ילדים שלא מציבים להם גבולות, הרבה פעמים מחפשים אותם, כי בדומה להליכה על גשר מעל פני תהום, הגבולות הם בבחינת מעקה הבטיחות שמאפשר להתהלך על הגשר בבטחה ולדעת שיש מה ששומר עליי.

בהצלחה,

הפרופסור

לקבלת מידע נוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

office, work, desk

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת)

דילוג לתוכן