5 הרגלים לשיפור מצבכם הכלכלי – מפי הפרופסור

5 הרגלים לשיפור מצבכם הכלכלי – מפי הפרופסור

תלמידים יקרים שוב שלום רב –

גילוי נאות התברכתי בהורים שחינכו אותי להתנהלות כלכלית תקינה ובריאה, אבל יחד עם זאת יש לי חברים קרובים שעושים את כל הטעויות האפשרויות מבחינה כלכלית. ריכזתי עבורכם תלמידי את 4 ההרגלים המרכזיים שאני סבור כי יעזרו לכם בשיפור מצבכם הכלכלי.  קריאה מהנה !

הגדרת מטרות מדי שנה

"לעשות שינוי, נראה לנו מסובך מדי"

מכירים את התחושה המוזרה הזו ואת המחשבה שמפעם לפעם חולפת בראש: 'אם היה לי כוח וסבלנות – הייתי יכול לחסוך קצת כסף'? עמוק בפנים אתם, שאתם יכולים לשפר דברים רבים בהתנהלותכן הכלכלית, אבל משהו מונע מכם לעשות את הצעד. איך מקבלים החלטות כלכליות חדשות ועורכים שינוי כלכלי.

לא בצחוק, זהו השלב המקדמי והחשוב ביותר. שאלו עצמכם – מה אתם רוצים להשיג? כסף? אז כמה כסף מדי חודש אתם לכמה כסף אתם זקוקים? ע"פ הפרופסור עליכם להקדיש חשיבה של לפחות שעה שלמה שבה תחליטו באופן סופי מה המטרה שלכם.

שימו לב יקיריי, מטרה כלכלית יכולה להיות לצאת מהמינוס, יכולה להיות לחסוך די כסף לחופשה בחו"ל, מטרה יכולה להיות לערוך את השיפוץ בבית שעליו אתם חולמים כבר שנים או להחליף את הרכב הישן שלכם שמתקלקל תכופות בחדש יותר. כל אחד ומטרותיו, כל אחד והעדפותיו, שאיפותיו וחלומותיו. דבר אחד בטוח, הגשמתה של כל מטרה כלכלית תלויה בראש ובראשונה בכם ובקבלת ההחלטה שאתם יוצאים לדרך.

הכינו תכנית פעולה

זאת באמצעות התייחסות ל- 5 שאלות מרכזיות אלו:

  • מה המצב הכלכלי שלנו היום? רשמו את ההוצאות וההכנסות בשנה האחרונה בצורה גסה.
  • כמה כסף תשקיעו מדי חודש במידה וההכנסות עולות על ההוצאות?
  • איך תשקיעו את הכסף?
  • מה אתם יכולים לעשות כדי להגדיל הכנסות?
  • מה אתם יכולים לעשות כדי להתייעל בהוצאות?
  • חשבו על מה אתם מבזבזים ואיפה אתם יכולים להיות יותר "רזים".

צריכים או רוצים ?

עשו לעצמכם הרגל, או טובה יותר נכון,  לפני כל רכישה שאלו עצמכם – האם אני באמת צריכה את זה? או סתם שבא לי להתחדש ? במידה והתשובה היא הרצון לחידוש יש להבין כי במוח האנושי יש מערכת שלמה המייצרת השתוקקות ליותר. אחד הדברים שידוע שהמוח מתרגש מהם ושגורמים להצפה של דופמין במערכת התגמול הם חידושים וגיוון. למעשה אנחנו לא שמים לב אבל פעילויות כמו שופינג, צפייה בטלוויזיה, קריאת דיווחי חדשות, גלילת הפידבפייסבוק, כולן מפעילות חזק את מערכת התגמול וגורמות לנו לרצות יותר ויותר מבלי לדעת שובע. שימו לב לזה !

התרחקו מבזבזנים

לא יהיה מטעה לומר שבמידה רבה בני האדם במאה ה21 מכורים לגיוון, אצל חלק זה מתבטא בצורה שנהוג יותר להציג כהתמכרות, כמו התמכרות לנעליים חדשות או לג'ל חדש,אצל אחרים זה יכול גם להתבטאברצון לרכוש כל הזמן ידע ותארים, לקרוא עוד ספריםוכו. יחד עם זאת חשוב שתכירו את עצמכם ולכן עליהם להתעלם מ"הצעות" של אחרים להוציא יותר על דברים שאינם חשובים לכם ולחזור לסדר עדיפויות שלכם. אותם אנשים מוציאים כסף בלי היכר, אם אתם תעשו כמוהם הם ירגישו טוב יותר עם עצמם וירגישו נורמליים, אבל עם כל הכבוד זאת לא ממש האחריות שלכם. הזמן שלכם והחופש שלכם שווים יותר מהוצאה חד פעמית שרק תעשה מישהו אחר מאושר יותר.

עשו בעצמכם !

בקיצור- עשו לעצמכם הרגל לנסות לתקן את הבעיה בעצמכם לפני שאתם משלמים למישהו אחר לעשות זאת עבורכם.

פעמים רבות הדרך הכי קלה היא לשלם לבעל מקצוע לעשות משהו שאנחנו לא יודעים. לדוגמא כאשר אנחנו מזמינים "האנדי מן" לסדר לנו את המחשב או לחלופין להרכיב ארונות, האמת היא שבטווח הארוך הרבה יותר חסכוני שלא לדבר על אפקטיבי ללמוד לעשות את הדברים בעצמנו.

הדוגמא הכי טריוויאלית – מזון .  לכולנו פשוט יותר להזמין ב"וולט" המבורגר מאשר ללכת לקצב, לעבור בסופר לקנות עגבניות קטשופ ובצל סגול, להדליק את הגריל, לשכוח את הפחמים וליסוע לסופר שוב ושוב ושוב. אבל – זה פשוט לא חכם. העלויות של אכילה בחוץ הן במאות או לא אלפי אחוזים גבוהות יותר מחומרי הגלם שצריך להכין לארוחה סטנדרטית וע"כ המלצתו החמה של הפרופסור היא ללמוד לבשל ולהתחיל מכמה מתכונים פשוטים ומהירים, עם הזמן כבר תתחילו לאהוב את זה (או שלא אבל לפחות תחסכו הרבה מאוד כסף במצטבר).

בהצלחה,

הפרופסור.

לקבלת מידע נוסף

office, work, desk

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת)

דילוג לתוכן