סוף הקפיטליזם בפתח ?

סוף הקפיטליזם בפתח ?

תלמידים יקרים שוב שלום רב –

בשנים האחרונות תפיסות פוסט-קפיטליסטיות תופסות תאוצה באירופה ובארה״ב. בין אם מדובר בהבטחת הכנסה אוניברסלית, שבוע עבודה קצר, אוטומציה, או שימוש בפלטפורמות טכנולוגיות כדי ליצור מנגנונים כלכליים חדשים – הכיוון הכללי נובע מההבנה שיש למצוא לסדר הקפיטליסטי חלופות שמבוססות על תכליות אנושיות ולא על עקרון הרווח.

רעיון חדש ויפה עלה לאחרונה ברחבי העולם והוא קבלת מענק אוניברסלי, לכל אזרח, מענק מכובד ושוטף, כזה שיבטיח שקט נפשי לכל משפחה גם בימים של מגיפה. האם אנחנו בתחילה של תקופה בה ינותק הקשר הבלתי נלאה בין הכנסה מעבודה לקיום מינימלי בכבוד גם בימים כתיקונם. היש צדק בעולם ?

מהנתונים האחרונים של הבנק העולמי, עולה כי בשנת 2011 רק 14% מאוכלוסיית העולם חיו בעוני "קיצוני", לעומת 35% בשנת 1993. השיפור בתנאים ברחבי תבל נמשך, ובשנת 2015, כשמדינות האו"ם הציבו לעצמן 17 "מטרות פיתוח בר קיימא" חדשות, הראשונה ברשימה הייתה להכחיד סופית את העוני הקיצוני עד שנת 2030.

אם נדמה לכם שזה לא הגיוני, אתם לא לבד.

ראה אתכם עונים לי במהירות: מה הבעיה הכי גדולה בעולם היום?

גזענות? התחממות כדור הארץ? חוסר השוויון?

לא, לא ולא.

כל אלו הם הפרי המר של אותו שורש רעיל. הכלכלה העולמית חברים – שבורה. היא דורכת במקום, על הפנים, היא חולה בתרדמת שמונשמת באורח מלאכותי.

האבחנה הזאת עלולה להישמע לכם כחדשות רעות. אז זהו, ממש לא. אלו חדשות נפלאות.

הסיבתיות המושלת בבעיות העולם היום ברורה מאוד – מעמד הביניים דורך במקום (או אחורה), רבים פונים לקיצוניות והולכים בעקבות דמגוגים. מעגל הקסמים הזה גורם לעולם לא להיות מסוגל להתמודד עם הבעיות הקיומיות המאיימות עליו כמו התחממות כדור הארץ.

הסיבה לכך שהצמיחה הגלובלית תקועה? יותר מדי כסף זורם לאזור העליון של הפירמידה. חוסר איזון גדל ומצטבר. אינספור חברות שקועות בחובות לקומץ אישים, וכך נוצר מעמד של אישים שהם פשוט חסינים ונמצאים במעמד על מדיניתי (בזוס, מאסק וחבריהם)

על כל יכטת פאר שאותם חסינים קונים, מיליארדי דולרים אינם מושקעים בחינוך, בתחבורה, וכך איכות החיים צונחת וצונחת וצונחת שנה אחר שנה.

ואז מגיעה שעתה של מהפכה.

הפתרון ברור לכולנו, או שזה רק אני? כסף למעמד הביניים. מאיפה הכסף ? אפשר להדפיס אותו, לגבות אותו כמס מן העשירים ועולות לי בראש עוד כל מיני אפשרויות אבל הבנתם את הפואנטה. עוד אפשר, כמובן, להשקיע את הכסף בבריאות, בחינוך, בתחבורה, באנרגיה. או שפשוט אפשר לתת אותו לנו, למעמד הביניים וזאת אל מולה יעדי הכנסות.

כיצד יתכן שאין זה משנה מה עושים בכסף? כי אנחנו פשוט מנסים לפתור את אי השוויון.

אני יודע, השקעה בבריאות היא קרוב לוודאי חכמה יותר, מהעברת כסף מזומן לידי אזרחים.  אבל שורה תחתונה – מה שצריך הוא פשוט יותר כסף נזיל, שיזרום בעורקי הכלכלה של כולנו. אנחנו יכולים להקים עסקים ולחנך את ילדינו להשקיע, לעבוד וכו׳.

העולם צריך תיקון מהקפיטליזם. פשוט נמאס. אנו זקוקים לתקופה של סוציאליזם מהסוג המתון והאנושי והחכם שבו הכול זוכים לשיוויון זכויות, אפשרויות שוות, טיפול רפואי, לפנסיה, לחסכונות.

בהצלחה לכולנו,

הפרופסור

לקבלת מידע נוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

office, work, desk

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת)

דילוג לתוכן