סט כלים

החיים עצמם

תפסיקו להשוות.

פעמים רבות אנו משתמשים בהשוואה חברתית דווקא לשיפור ולהתקדמות. אך חשוב להבין, ישנם 2 סוגים של השוואות, השוואה כלפי מעלה והשוואה כלפי מטה – השוואה כלפי מעלה מתרחשת כאשר אנחנו משווים את עצמנו לבוס העשיר והמצליח שלנו, שבדיוק סיים דוקטורט ולילדים שלו יש נימוסים של ילדי אצולה בריטים. השוואה כלפי מטה מתרחשת כשאנחנו מסתכלים על המתמחה הצעיר שגר בדירת שותפים ועדיין גורר המון חובות מימי התואר הראשון שלו. השוואה חברתית אולי עוזרת לנו להבין את חוקי המשחק והכללים ההתנהגותיים המקובלים בסביבתנו, אבל היא מביאה איתה גם תוצרי לוואי. מחקרים מראים כי השוואה חברתית גורמת לקנאה מוגברת, ביטחון עצמי נמוך ואפילו עשויה לגרום לדיכאון. אם תרצו לחיות חיים מספקים תצטרכו להפנות את האצבע הבוחנת פנימה. ההישענות על הישגיהם של אחרים והגדרת הכישלון או ההצלחה בחייכם על פי סטנדרטים זרים הן מלחמה אבודה. הרי תמיד יהיה מישהו עשיר, חכם, מוצלח או יפה יותר. איננו יכולים להיות טובים כל הזמן ובכל התחומים. שאלו את עצמכם מהם הערכים והשאיפות האישיים שלכם, ולא אלה של הוריכם, חבריכם או הקולגות שלכם.

דעו את עצמכם.

משהו שנהיה לי ברור יותר בכל יום הוא שאין שום קסם,

פתרון אחד שמתאים לכולם לבניית חיים שמחים, בריאים ופרודוקטיביים.

עליך להכיר את עצמך: את האופי שלך, תחומי העניין, הערכים שלך.

ככל שנכיר את עצמינו טוב יותר כך נצליח יותר בבניית חיים שיתאימו לנו.

היזהרו מהיסחפות.

“היסחפות” הינה החלטה שאנו מקבלים ע”י אי קבלת החלטה,

או ע”י קבלת החלטה שפותרת אותנו מהשלכות עליהם לא ניקח אחריות.

אתה הולך לרפואה כי שני הוריך רופאים. אתה מתחתן כי כל חברייך מתחתנים.

אתה לוקח עבודה כי מישהו מציע לך אותה.

אתה מחפש שאנשים סביבך יכבדו אותך, או רוצה להימנע מעימות או חוסר יציבות,

אתה לא יודע מה עוד לעשות, אז אתה בוחר בנתיב עם הכי פחות התנגדות.

למילה “היסחפות” יש אסוציאציה של עצלות או נוחות.

זה לא נכון! היסחפות לרוב כרוכה במאמץ ענק.

שני משפטי חכמה שאני אוהבת בקשר לזה:

* אתה יכול לבחור מה לעשות, אבל אתה לא יכול לבחור מה אתה אוהב לעשות.

* אישור מאנשים שחשובים לנו זה נחמד, אבל זה לא בסיס לחיים מאושרים.

אחת הבעיות בהיסחפות היא שאנו מנסים להתכחש לכך שאנו נסחפים.

תדאגו לגוף שלכם

נעשו מאות ראיונות עם אנשים מצליחים ויצירתיים.

כמעט כולם הזכירו את החשיבות של עשיית אימון קבוע –

וגם שחבל להם שהם לא התחילו במנהג הזה מוקדם יותר.

זכרו – החווייה הפיזית שלנו תמיד צובעת את החווייה הרגשית והשכלית.

אם אנו מרגישים עייפים או חסרי מרץ, קשה להיות שמחים ופרודוקטיביים.

תקדישו זמן ואנרגיה לשמירה על מערכות יחסים טובות וחזקות.

המפתח החשוב ביותר לאושר הם קשרים חזקים עם אנשים אחרים.

אנו רוצים להרגיש שייכים, רוצים להיות מסוגלים לתת ולקבל תמיכה ואמון.

כל מה שנוטה להעמיק או להרחיב את הקשרים לרוב יגדיל את מידת האושר שלנו.

חסכון

רשימות, רשימות, רשימות

הסעיף הזה מתקשר לסעיף הקודם, ואפשר להגיד שהוא יותר כמו חלק ב’ שלו. אם כבר אוכלים בבית, חשוב להחליט מה אוכלים בבית. נקח לדוגמה את איקאה. איקאה זה המבוך הכי רווחי שנוצר בתולדות האנושות.

אתה נכנס “רק ל-10 דקות כדי לקנות מדף שחסר לי” ויוצא אחרי שעתיים עם מכולה של ריהוט לדירה שבכלל אין לך ועגלה מלאה בגאדג’טים כמו לוח מחיק למקרר או קערה שמסתובבת. אין מה לעשות – אנחנו קונים עם העיניים. “אני כבר פה, מה אני לא אקנה?” נכון, אנחנו כבר שם, אבל האם אנחנו באמת צריכים את מה שאנחנו קונים? השאלה הזו תקפה לא רק לאיקאה מן הסתם, אלא כמעט לכל ההוצאות השוטפות במהלך החודש.

לפני שיוצאים לסופר או למכולת השכונתית, להחליט לפני מה נקנה או יותר טוב – להחליט מה נאכל במהלך השבוע. אפשר לעשות רשימה של ארוחות במהלך השבוע ולקנות את המצרכים לפי הרשימה.

ספריה ביתית… אז זהו שלא.

כדאי לעשות מנוי. זה זול יותר מלקנות ספרים. אם אין לכם זמן לקרוא,  יכולים להיות אופציה נהדרת וזולה וגם להשיג כמה רגעי שקט בנסיעות כשאתם נוסעים עם הילדים .

השוו מחירים.

זיכרו – רכישה רגשית היא אסורה. יש המון מקורות לקנות מהם את המוצר שבא לך. חיפוש מהיר של המוצר שאנחנו מסתכלים עליו יניב תוצאות שונות במחירים מגוונים. אולי כדאי לחכות יומיים עם המיקרו החדש ולחסוך לעצמך 400 ₪.

הקדימו לחסוך.

ככל שתתחילו לחסוך מגיל צעיר יותר, כך תגיעו לסכומים גבוהים יותר בעתיד. אף פעם אל תחשבו שמאוחר מידי להתחיל לחסוך כי הזמן המתאים ביותר הוא כאן ועכשיו!

שמרו 10% מהמשכורת בכל חודש.

10% נשמע הרבה נכון? הרבה מאיתנו מקבלים משכורת שלא קבועה. אנחנו יכולים לשער בערך כמה נקבל החודש, אבל האמת היא שהסכום משתנה כל חודש. לכן כדאי לצאת מנקודת הנחה שלא משנה כמה נקבל – קיבלנו 10% פחות. את 10% האחוזים האלה נוכל לשמור בקופת גמל להשקעה או קרן השתלמות. אחרי תקופה מסוימת תהיה לך קופה יפה עם כסף שחסכת בעצמך.

אבל דיבורים לחוד ומעשים לחוד – לפעמים אנחנו נמצאים במצב ש-10% זה המון. אין לך אפשרות לחסוך 10%? במצב כזה חוסכים מה שאפשר – 5%, 3%, אפילו אחוז אחד מהמשכורת; העיקר שנשים קצת כסף בצד.

כבו מכשירי חשמל שלא בשימוש.

מכשיר מים כדוגמת מיני-בר המספק מים חמים וקרים בלחיצת כפתור הוא צרכן חשמל לא קטן. כיבוי מכשיר זה בשעות הלילה יכול לחסוך כ-40 שקלים מידי חודש בחשבון החשמל הביתי שלכם.

קנו יד שנייה.

צריכים לרכוש משהו? עשו סבב אצל השכנים ובני המשפחה ובדקו אם אין להם בדיוק את מה שאתם צריכים והם בדיוק רצו להפטר מזה. לא מצאתם? אתרי יד שנייה והמרקטפלייס בפייסבוק יסגרו לכם לרוב את הפינה. זה יכול להגיע לחיסכון של עשרות אלפי שקלים בשנה וקצת לתרום לסביבה. לא רע בכלל.

להשקיע להשקיע ושוב להשקיע.

העיקרון הוא ברור. אתם חייבים להשקיע לכל הפחות כדי לגרום לכסף לצמוח ולשמור על כוח הקנייה שלו חרף השחיקה האינפלציונית.  

רמה אחת מעבר לכך, השקעת הסכומים שנחסכו היא צעד בדרך לעצמאות כלכלית.  זה חשוב במיוחד בעידן שבו ממשלות ברחבי העולם מהדקות את החגורה, והאחריות לכספי הפנסיה של כולנו עוברת מהמדינה לפרט. אסור להסתמך על המזל – צריך לקחת את העניינים לידיים.

ילדים

קנו הכל מיד שנייה.

ריהוט, כסאות בטיחות, עגלות, מנשאים ואפילו צעצועים נמצאים בשפע אצל אנשים שמוכנים להיפטר מהם תמורת מחיר מצחיק ולרוב נמצאים במצב מעולה. חבל לשלם פי שלושה על מוצר שאפשר לרכוש יד שנייה.

חגגו ימי הולדת משותפים.

כיבוד, הפתעות, הפעלות – חגיגת יום הולדת לילד היא קנס כספי כבד מאד שיכול שמגיע למאות שקלים, ואף לאלפי שקלים למיטיבי לכת. הגיע הזמן ללמד את הילד קיבוץ מהו, ולשלב את חגיגת יום ההולדת של הגוזל עם של חברו הטוב, או עם אחיו – זאת במידה והפרש הגילאים איננו רציני וימי ההולדת קרובים

דילוג לתוכן