סדר היום הציבורי בכלכלת ישראל

סדר היום הציבורי בכלכלת ישראל

תלמידים יקרים שוב שלום רב –

למרות שיש בישראל בעיות כלכליות רבות, מדינת ביטחון כמו ישראל מצליחה לתפקד באופן מרשים מבחינה כלכלית שנים רבות.

הורים רבים מעלים היום את השאלה לממשלה – מה עושים עם הדור הצעיר?

הבעיות שאני מונה נוגעות בעיקרן ל-

א. עזרת המדינה

ב. עוני המתגבר

ג. יוקר המחייה

המדינה עוזרת?

הממשלה ממש לא עוזרת לזוגות הצעירים לרכוש דירה בשנים האחרונות, והיעדר העזרה הזאת מתחדדת עוד יותר על רקע עליית המחירים הדרמטית בעשור האחרון מאז המשבר בארה״ב.

הנתונים: בתום 4 שנים ירדו המשכנתאות לזכאים בצורה משמעותית, והן חלק זניח מאוד מכלל המשכנתאות המוענקות בישראל – 1.4% בלבד !

המדינה שידרה מצידה לרוכשי הדירות מסר חד וחלק: אנחנו לא במשחק יותר, תסתדרו לבד, כוחות השוק יעשו את שלהם (באמת?).

מאזן ביניים של הזוגות הצעירים: ההלוואות זולות, המחירים יקרים פחד. התוצאה: אי-אפשר לרכוש דירה בלי התחייבויות ענק או כמובן עזרה נדיבה מההורים (מסכנים מה עשו רע?) או ירושה נדיבה פתאומית או יציאה לעולם מהרחם הנכון (שוויון חברתי הלו?)

וזה עוד לא הכול.

המדינה החליטה לנקוט צעדים מאוד אקטיביים כדי להפסיק לסבסד משכנתאות, היא החמירה את הקריטריונים לזכאים וצמצמה מאוד את מספרם.  

עוני מתגבר ויוקר המחיה

הצעירים מתמודדים כיום עם מחירים גבוהים (מדי) של דירות ושל מוצרי צריכה, והם חשופים לפיתויים של העולם החיצוני – שם השכר גבוה יותר, והמחירים נמוכים יותר.

סבורני כי דרך הטיפול הטובה ביותר בנושאים הללו היא בתחרותיות ובתמריצים שיש לתת לאזרחים כדי לייצר, להמציא ולפתח. כאמור אפשר לעשות זאת בשנים הקרובות, וזה תלוי במספר גורמים שהחשוב שבהם הוא יכולת הממשלה והשרים המופקדים על המדיניות להיות חסינים בפני לחצים של קבוצות כוח, הכוללות בעלי הון וועדי עובדים גדולים במשק. ארגונים אלו שמיניתי לעיל מחזיקים בהשפעה הגדולה ביותר על פוליטיקאים.

תלמידי היקרים והאהובים תזכרו תמיד – מדינות אמורות למקסם את האושר של אזרחיהן – כעיקרון על.

יחד עם זאת, מכיוון שאושר הוא מונח קשה למדידה, המדינות המודרניות מנסות למקסם את התמ"ג לנפש ככלי מדידה אך לכל הדעות ברור כי כלי זה איננו יעיל שכן עליה בתמ״ג של מדינה פלונית אינה בהכרח מובילה לגידול באושר של אזרחיה.

ברור לכל, כי האזרחים יהיו יותר ויותר מאושרים במדינות ששמות את השוויון בראש מעינן וזאת בשונה מאשר מדינות עם פערי הכנסה גדולים בין עניים לעשירים.

הנושא גם מעלה שאלות פילוסופיות בנוגע למה שהמדינה צריכה למקסם, מכיוון שמה שהופך אנשים למאושרים בטווח הקצר לא בהכרח יהפוך אותם למאושרים בטווח הארוך (מסכים). אם תגורו לדוגמא ברמות צהלה, מוקפים באנשים שעבורם הסטנדרט הוא לטוס לחופשות למלדיבים פעמיים בשנה, ואתם תוכלו להרשות לעצמכם לנסוע לצימר בצפון רק ביומולדת של ההורים אחת לשנתיים, אתם תרגישו שאתם במקום נחות ותהיו מתוסכלים.

לכן, תלמידי האהובים ובדגש הצעירים הפעם – עליכם לגור במקום שבו הסטנדרט מתאים ליכולותיכם הכלכליות – נקודה. כמובן שזה לא השיקול היחיד, אבל אם אתם רוצים להיות יותר מאושרים ולבזבז פחות כסף על שטויות, עדיף להיות ראש לשועלים מאשר זנב לאריות.

בהצלחה,

הפרופסור

לקבלת מידע נוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

office, work, desk

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת)

דילוג לתוכן