לחשב מסלול מחדש: על ניצול משברים לטובת השקעות טובות

לחשב מסלול מחדש: על ניצול משברים לטובת השקעות טובות

תלמידים יקרים שוב שלום רב –

המשבר הנוכחי קורא לנו לעצור ולברר עם עצמנו איך אנחנו באמת רוצים לחיות את חיינו ולאן אנחנו מכוונים אותם. בחזרה לדבריו של צ'רצ'יל, ביכולתנו לא רק שלא לבזבז משבר טוב אלא אף לנצל אותו "לגלוש על הגל". מה שחשוב לזכור – תמיד – זה שתקופה של ירידות חדות היא חלק בלתי נפרד משוק ההון. תקופות כאלה היו כאן תמיד ואין שום ספק שיהיו עוד מהן – ככה בנויים שוקי הכסף.

העובדה הכואבת היא שרובנו המוחלט לא מגיבים בצורה המיטבית לירידות בשוק ההון. טעויות כאלה, במודע או לא במודע, יכולות להביא לנזק, לפעמים בלתי הפיך, לתיק ההשקעות שלנו ולחיים השוטפים. נזקים שבמקרים מסוימים ייקח שנים רבות, אם בכלל, לתקן אותם.

למה זה ככה?

כי אנחנו בני אדם, יצורים לא רציונאלים מטבענו. אנחנו מושפעים מאוד מדעות, חדשות ומרעש. המוח של כולנו בנוי בצורה שהוא שונא להפסיד והוא יעשה כמעט הכל בכדי למנוע אותו. בני האדם, עם כמה שזה קשה לומר, מעדיפים לממש רווח זעום אך ודאי על פני האפשרות לזכות ברווח גדול יותר שאיננו ודאי.

אז מה אנו אמורים לעשות בתקופת משבר?

מחקר של מחלקת המחקר בבנק ישראל מצא לאחרונה כי העיתונות מדווחת על ירידות חזקות בבורסה בהיקף כפול מאשר על עליות מתונות. המחקר מצא שכמעט כל העיתונות הכלכלית נוטה להבליט יותר ידיעות בעלות סנטימנט שלילי.

מסקנת הפרופסור?

פאסון פאסון ושוב – פאסון. דיאטת עיתונות כלכלית בתקופות רעות בשוקי הון היא הדרך הבריאה ביותר להתמודדות בתקופות אלו. העבר הוכיח שלאורך זמן אנו מרוויחים יפה מאוד על תיק השקעות, גם אם יש שנים יותר טובות ושנים פחות טובות. לכן, אנחנו לומדים פעם אחרי פעם, מי שמשקיע או חוסך לאורך זמן לא צריך לתזמן אם השווקים יעלו או ירדו ולשנות באופן תכוף את השקעותיו. אלה פעולות שגורמות את הנזק הגדול ביותר.

בהצלחה,

הפרופסור

לקבלת מידע נוסף

office, work, desk

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת)

דילוג לתוכן