כמה עולה לכם לחיות ? בואו נעשה סדר

כמה עולה לכם לחיות ? בואו נעשה סדר

תלמידים יקרים שוב שלום רב –

כשלומדים להתייחס לכלכלת המשפחה כמו לניהול עסק, מבינים שהתנהלות כלכלית בלתי מתוכננת היא לא רציונלית בעליל.

איזה בעל עסק עורך קניות לעסק שלו בלי חשבון מדויק? איזה בעל עסק לא יודע בחודש נתון מהן ההוצאות ומהן ההכנסות שלו? איזה בעל עסק חי במנותק מהמושג "תזרים מזומנים"?

אם יש בעלי עסק כאלה הם כנראה לא יישארו בעלי עסק עצמאיים במשך זמן רב מדי: הם פשוט יפשטו את הרגל.

אז רגע בואו נעשה סדר – זה לא הוא הולך להיות מאמר מדכא עם תרשימים של עלויות, אלא זה מאמר שהולך לדבר לשכל הישר של אחד ואחת מכם.

אומר מראש – מעקב ההוצאות אין פירושו שאתם מגבילים את עצמכם לתקציב סגור מראש אלא הינו למטרת התיעוד וההבנה בכדי להגיע לתוצאות מדהימות לאורך זמן.

זה לא שהפרופסור מצפה מכם לבדוק ולחשוב על כל שקל שתוציאו במהלך היום.

ככל ותיהיה לכם מודעות לגבי התזרים מזומנים של הבית, כך תחסכו באופן משמעותי יותר ותיהיו פנויים מחשבתית להתפנק על דברים שאתם באמת צריכים כגון: טיול מפנק או מסאז׳ בסוף השבוע ועוד הרבה דברים מפנקים שניתן לתקצב אותם ולפנות להם מקום ב ״ארון״.

מכירים את ההרגשה של שחשבון הבנק שלכם פשוט כמשמעו “מתאדה”?

חודש ועוד חודש עובר והכסף נאכל ומה קרה איתנו בכלל בזמן הזה ? הרגשה של ספק חוסר שליטה ספק השלמה עם המצב… אנחנו מאבדים שליטה ואין לנו אפשרות/כוח/רצון וכ׳ו לדעת מה החובות שלנו מה ההכנסות כמה הוצאנו על קניות והאם בכלל יכול להיות שהסופר חייב אותנו פעמיים? ומי אמר בכלל שאנחנו צריכים לחסוך משהו מהמשכורת ולהשקיע בשוק ההון ? נו באמת.

 אז בואו נתחיל,

קוראים יקרים – מהסוף להתחלה, מעקב שוטף אחר ההוצאות וההכנסות שלכם הוא תנאי הכרחי להתנהלות כלכלית נבונה ועתיד טוב יותר.

ללא בקרת הוצאות והכנסות ספק רב שתוכלו לא רק להציב יעדים כלכליים, אלא להשיג יעד קיצוני בשאפתנותו כמו יציבות כלכלית.

הוצאות יכולות להתפזר באופן שנתי (למשל ביטוח ורישוי רכב), רבעוני (למשל תשלומים על חינוך), דו-חודשי (ארנונה, מים וחשמל) וחודשי.

בראייה שנתית, המשפחה הישראלית הממוצעת מגלגלת הרבה כסף, ממש כמו עסק.

האם בעל עסק יכול לשרוד כשאינו יודע בדיוק כמה כסף נכנס לו לחשבון מדי חודש וכמה יוצא? האם הוא עורך רכישות לעסק בלי שהוא בודק אם יש לו מספיק כסף כדי לשלם? משום מה, כאשר אנחנו מנהלים את הכסף המשפחתי, אנחנו מרשים לעצמנו להתנהל במנותק מחשבון הבנק.

התוצאה: משיכת יתר כרונית. מעקב אחר נתוני משיכת היתר בישראל מאז שנת 2017, מלמד שמעשית שום דבר לא השתנה. לפי סקר שפורסם ב"כלכליסט" בשנת 2019, למשל, 41% מהישראלים נמצאים במינוס, מתוכם 69% במינוס כרוני.

קוראים יקרים – מעקב הוצאות יסייע לכם להתגבר על הפחד מכסף, להוציא פחות ממה שאתם מכניסים, לחסוך ולהשקיע את ההפרש, לשלם חובות וחשבונות מיד (ללא ריבית פיגורים בע״ה), למצוא דרכים לשלם על דברים בזול, לשקול דרכים להגדיל ולגוון את מקורות ההכנסה שלכם (הכי חשוב!) ולתכנן לטווח ארוך.

במילים אחרות, המעקב הוא כלי המאפשר לכם לנהל את עצמכם, את המשפחה שלכם ואת משק הבית שלכם כעסק לכל דבר.

בהצלחה,

הפרופסור

לקבלת מידע נוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

office, work, desk

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת)

דילוג לתוכן