הפסיכולוגיה ולא הקורונה

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת) וסגר נוסף המכניס את המערכות כולן שוב לסחרור.

תחושה מוזרה יש לומר.

הצורך בשגרה ובמוכרות גורם לנו להתגעגע ולערוג למערכת הישנה והמוכרת, למרות בעיותיה ותחלואותיה הידועות לנו היטב ושרבות התלוננו עליהן טרם לאירועי הקורונה.

הסערה הכלכלית-תרבותית שיצרה הקורונה לא הניחה ולא תניח לסדר הישן לשוב על כנו כמו שזה נראה בימים אלו. למרות נסיונות להשאיר את העולם כפי שהיה, כיום נראה ברור יותר מכול שאנו ניצבים בפתח עידן חברתי-חדש ולא מוכר באופן מהותי.

פרופ' דן אריאלי הוא פרופ' לכלכלה התנהגותית מדגיש שאומנם השיחה היא תמיד סביב הקורונה, אבל "אני מדבר על הפסיכולוגיה. קרה פה אירוע שיש לו השלכות רציניות בתחום הכלכלה ובתחום החרדה הם הגיעו עם הקורונה – אבל יכלו לבוא בלעדיה". גם אם ימי הקורונה ייעלמו לחלוטין ביום ראשון, הצריכה לא תחזור במלואה, ייקח לזה זמן, ובית הקפה שלנו שמוכר עכשיו פחות מ-80 כוסות לא רק שאינו מרוויח, הוא מפסיד. לכך צריך להוסיף שיהיו פיטורים, והמפוטרים יוציאו פחות כסף, ויהיו ענפים כמו תיירות שבוודאי לא יחזרו לפעול תקופה מסוימת. אז נכון שהשוק יחזור למשהו, אבל יש עסקים שזה לא יהיה מספיק עבורם, ועסקים רבים יצטרכו להיסגר".

יתרה מזאת כמו אריאלי, כלכלנים רבים מעלים שאלות בנושא סגרים.

לטענתם, מי שחושב ש״סגר הורס את הכלכלה״ מפספס את ערוץ הפעולה החשוב של הציפיות. יש מחקרים שבודקים האם במקומות עם סגר, או עם סגר ארוך יותר הכלכלה נהרסה יותר ? אותם כלכלנים מראים לנו כי חוץ מלסגור, הסגר עושה עוד משהו חשוב (כן מה בדיוק?):

הוא משפיע ישירות על הפחדים שלנו, האמון במערכת, הביטחון או היאוש , והציפיות לגבי מהירות ההתאוששות הכלכלית וכך על החשיבה באשר ליציבות הכלכלית שכה חשובה לנו !

במקומות מסוימים בעולם דווקא החמרה של הסגר הצילה את הכלכלה, כי היא נתנה תקווה, ולו זמנית במקצת שאפשר להוריד קצת את רף החרדה, כי בעקבות הסגר כבר לא צפויה קריסה של מערכת הבריאות כפי שנצפתה בעולם. ולכן אותם כלכלנים טוענים כי בהחלט יכול להיות שהיעדר הסגר במקומות מסוימים בעולם, או פתיחה מוקדמת של הסגר, החמירו את הפחד עד כדי כך ששיתקו את הפעילות הכלכלית.

הכלכלה ההתנהגותית באה לבחון כיצד מתנהגים בני-אדם במציאות, ולא לפי מודלים אוטופיים שלפיהם הם פועלים באופן מחושב ושקול. היא מכירה במגבלות האנושיות, ולוקחת אותן בחשבון בעיצוב סביבות שיסייעו להוביל אנשים להתנהגות רצויה – להם ולאחרים. כמו אייקידו, היא עובדת עם תנועתם הטבעית של בני האדם, ולא נגדה.

חברים יקרים שימו לב למשפט הבא כי זהו המפתח – קוף רואה קוף עושה.

ככל שהתנהגות של שמירה על הכללים תיראה נורמטיבית ונפוצה יותר, כך עולה הסיכוי שאנשים ישמרו עליה. לכן חשוב שבתקשורת היקרה במדינת ישראל יראו לא רק הפרות של התקנות – פארקים עמוסים ומנהיגים שמתעלמים מהכללים שקבע – אלא גם דוגמאות חיות להתנהגות רצויה ושמירה על התקנות !

אותו עקרון עובד גם במצבים ספציפיים. למשל, אם בעלי עסקים יקפידו ששלושת הראשונים בתור לסופר לובשים מסיכה ושומרים על מרחק של שני מטר, סביר יותר שגם אחרים ינהגו כמותם.

המשל:

חוסר הוודאות של הקורונה בא לידי ביטוי גם בשוק ההון, אשר מגיב בתנודתיות גבוהה. התנודתיות יוצרות לחץ מובן, כולם מפחדים לאבד את הכסף, מה יקרה לתוכניות לפנסיה? לתואר של הילד? היציבות הכלכלית מתערערת ! אך – רגע לפני שמבצעים פעולה כזו או אחרת, ניתן להסתכל על אירועים דומים מהעבר ואולי ללמוד מההיסטוריה הארוכה של שוק הון.

רובנו לא מבינים הרבה בשוק המניות ובטח לא יותר מכל האנשים האחרים בעולם. לכן תלמידי היקרים אני מפציר בכם שלא תשנו את תיק המניות שלכם והשקעות בכלל ברחבי העולם ובטח שלא להיכנס לפאניקה שאחר כך תתחרטו עליהן.

בהסתכלות היסטורית ארוכת טווח של עשרות שנים, אפשר לראות מגמה מובהקת של עלייה בשוק המניות. למעשה, מחקרים רבים מצביעים על כך שהסבירות להפסד בשוק המניות יורדת בצורה משמעותית ככל שתקופת ההשקעה ארוכה יותר. עבור חוסכים צעירים, השקעה בפנסיה היא השקעה לטווח ארוך מאוד – לעשרות שנים. שוק ההון מאופיין במגמת עלייה בטווח הארוך, אולם במהלך אותן שנות השקעה ארוכות סביר שיהיו גם משברים.

ב-2020 הגיע משבר הקורונה, ב-2008 הסאב-פריים, ב-2000 הדוט.קום. איו מה לעשות, בראיה ארוכת טווח השפעת המשברים הללו על ההשקעות שלנו אינה מהותית, שכן נטייתו של השוק היא לתקן את עצמו ואף לקבוע שיאים חדשים.

אפקט העדר בא לידי ביטוי בנפחים גבוהים בגל הירידות הנוכחי בעקבות התפשטות הקורונה , ואתם תלמידי חייבים לסרב להיות חלק מהעדר.

בהצלחה,

הפרופסור

לקבלת מידע נוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

office, work, desk

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת)

דילוג לתוכן