האם התמדה בהשקעות מבטיחה הצלחה ?

האם התמדה בהשקעות מבטיחה הצלחה ?

תלמידים יקרים שוב שלום רב –

חישבו עכשיו כשאתם במומנטום על מטרה אחת בלבד, כמובן שיש לכם חוסר ודאות לגביה והחליטו שלא משנה אם אתם יכולים לראות את התוצאה הסופית או לא אתם ממשיכים בדרך הזו עד שתגיעו למטרה. אתם מתחילים להתקדם לעבר המטרה בצעדים קטנים, אך עקביים. בלי להתייאש ולוותר ואתם תראו את התוצאות יותר מהר משאתם חושבים.

 

החיים עצמם

בוודאי יש לכם רגעים שאתם עדיין לא מבינים למה צריך להתאמן או לשמור על תזונה נכונה בזמן שיש לכם חברים שלא עושים את זה ובכל זאת נראים בריאים? ברור. מחלות במערכת העיכול, מחלות בכליות, סוכרת, רגישות ללקטוז, שפעת, כולסטרול וכו' כל אלו הן מחלות שנוצרות כתוצאה מתזונה לקויה לאורך זמן, שוב אני אומר, לאורך זמן. זה לא שאם מחר תאכלו מקדונלדס ולמחרת תקנחו במלבי כל המחלות ידפקו על הדלת ויגידו נו נו נו – אמרנו לכם. לא זה לא יקרה. מה שיקרה הוא שלאט לאט בגיל השלישי ההשפעה שיש למזון שאנחנו אוכלים על הגוף שלנו היא הרבה יותר קריטית והרסנית.

מה אני רוצה לומר בעצם ומה קשור מקדונלדס?

תלמידי, אם יש לכם פרויקט או משימה שאתם מקדמים ולא רואים את התוצאות באופק, תמשיכו בדרך הזו ואל תתייאשו. אתם לא רואים תוצאות מידיות ולא לגמרי מבינים למה כל כך שווה להשקיע בזה זמן וכסף? תמשיכו אפילו ביותר כוח, כי ההשקעה בעצמכם היא ההשקעה המשתלמת ביותר, זו שאף אחד לא יכול לקחת/לגנוב או להרוס לכם.

ההשקעה היומיומית תביא להכי הרבה תוצאות בכל התחומים: בריאות, כסף מערכות יחסים וכל מה שאתם רוצים, זה רק עניין של התמדה, נחישות, זמן וסבלנות.

חוסן נפשי

מה הופך אדם מוכשר להצלחה מסחררת? אפקט ההתמדה הוא שעושה את ההבדל בין אנשים בחרה.

אחת התוצאות החשובות ביותר של השקעה והתמדה היא פיתוח חוסן נפשי. לדעת הפרופסור, הכול מסתכם בהרגלים שאנו מפתחים, ככל שנתמיד ויותר ונשקיע בהם יותר מאמץ, כך נפתח חוסן נפשי.

חוסן נפשי לא מגיע ממנה גדושה של השראה או של אומץ. הוא מגיע מבניית הרגלים יומיים שמאפשרים לכם לדבוק בשגרה ולהתגבר על אתגרים ועל הסחות דעת בלתי נגמרות. חוסן נפשי הנובע מהתמדה הוא זהשהופך אתלטים, מנהיגים ואנשי רוח לגדולים ובעלי השפעה. זה גם מה שיכול להפוך אתכם לאנשים גדולים ומוערכים.

השקעות

"החולשה הגדולה ביותר שלנו היא הוותרנות, הדרך הבטוחה ביותר להצליח היא תמיד להמשיך ולנסות פעם אחת נוספת" – תומס אלווס אדיסון

השקעות לטווח ארוך מוגדרות כהשקעות לפרק זמן ארוך יותר משנה אחת. השקעות לטווח קצר הן השקעות שטווח ההשקעה שלהן הוא שנה אחת או פחות מכך, כשפעולות פיננסיות לטווח של ימים או שבועות בודדים, כבר אינן נחשבות השקעות, ומתאימות יותר לקטגוריית פעולות מסחר.

כשאנו מקבלים החלטה להשקיע בשוק ההון ולראות את התוצאות רק מאוחר יותר, אנו מבטיחים את העתיד שלנו במידת מה. ראייה לטווח רחוק, היא אחת היכולות הנפלאות של בני האדם, אשר הביאה לשגשוג בעולם. המנטרה הידועה של השקעה לטווח ארוך בשוק ההון היא לא עצה שניתנת רק למשקיעים בעלי ניסיון מצומצם בהשקעות, היא מיושמת גם בקרב המשקיעים הגדולים ביותר בעולם

הדחף לבצע שינויים בחסכונות ובהשקעות, ובמילים אחרות, לנסות לתזמן את השוק – הוא לעיתים חזק מדי עד בלתי נשלט. ובאמת, בסערת משבר כאשר הירידות בשווקים חזקות מאוד, קשה להתנתק מתחושת הבטן ולהישאר לכאורה אדישים לנוכח ההפסד הכספי שעלול להיווצר. הדבר נכון גם במצב ההפוך, כשהשוק מתחיל במהלך עליות, הדחף לקנות ניירות ערך ולייצר רווח חזק לא פחות. הניסיונות להיכנס בדיוק בזמן הנכון ולצאת רגע לפני המפולת הגדולה, נידונים במרבית המקרים לכישלון, כיוון שהאמת היא פשוטה – כיוון השוק הרגעי אינו מספק כל יכולת ניבוי לגבי כיוונו בעתיד

רבים "מהמשקיעים" חושבים שהבורסה זה מקום להתעשרות מהירה, ומצפים “להביא את המכה”, ולכן נכנסים להשקעה בכל מיני חברות סקסיות שלא יודעים עליהן יותר מדי מלבד איזו המלצה של "אנליסט", אבל אם נהייה פחות עדינים ויותר ישירים, מדובר בעצם על הימור. וכפי שציינו קודם, מי שאוהב להמר – לא מרוויח. נקודה.

חשוב לומר בהקשר זה שעל פני זמן השווקים עולים וכאן נושא ההתמדה מקבל במה.

כלומר אם תבדקו את המדדים על פני זמן בארץ ובחו"ל, תראו ששוקי המניות וגם שוקי האג"ח עולים. אם כך, איזה מדוע להמר אם לאורך זמן השווקים עולים? אומנם זה לא קורה כל שנה, יש גם תקופות של ירידות ויש גם מפולות. אבל בסך הכל בממוצע ארוך טווח, שוקי המניות עולים.

אז אוקי, אתם בטח כבר שואלים את עצמכם – כיצד אנו יכולים בעצם להתמיד בשוק ההון, להשקיע באופן פסיבי וליהנות מהשקעות איכותיות עם כמה שפחות סיכון?

ריבית דריבית

"הכוח העוצמתי ביותר ביקום הוא כוחה של ריבית דריבית" – אלברט איינשטיין.

ריבית דריבית היא פשוט ריבית מצטברת, המחושבת גם על הקרן (סכום החיסכון) וגם על הריבית/תשואה שהצטברה בתקופה הקודמת, כך מגדירה ויקיפדיה.

נבין את זה יותר טוב עם דוגמה קטנה:

רכשתם מכשיר השקעה בעלות של 1,000 ש"ח ואתם מקבלים עבורם ריבית/תשואה של 10% בשנה. כמה כסף יהיה לכם לאחר שנתיים?

נכון…יפה מאוד, התשובה היא 1,210 ש”ח.

איך?

בסוף השנה הראשונה יש לכם כבר 1100 ש”ח ובסוף השנה השניה יש בידכם 110 שקלים נוספים (10% מ-1100),

עכשיו, ברור שלתקופה כה קצרה זה חסר משמעות, אבל אתם יודעים מה קורה כשמריצים את החישוב הזה על פני שנים? לדעת הפרופסור, עליכם להתחיל להתרגל לחשוב במונחי ריבית דריבית.

אל תזלזו בחסכון, בכל סכום. גם אם נראה לכם שלשים בצד כמה מאות שקלים בחודש זה כלום, זה לא נכון. הכוח הוא בחסכון לטווח ארוך. וגם, אפשר בהחלט גם לחיות טוב וגם לחסוך בכל חודש. העניין הוא פשוט לשנות את צורת החשיבה !

בהצלחה,

הפרופסור

לקבלת מידע נוסף

office, work, desk

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת)

דילוג לתוכן