איך תלמדו את הילד לחסוך ?

איך תלמדו את הילד לחסוך ?

תלמידים יקרים שוב שלום רב –

מתי מומלץ להתחיל לחנך ילדים לחינוך פיננסי ? אומר מראש שהמסר העיקרי הוא שפעולות קטנות ועקביות יוצרות אפקט מצטבר לטובה או לרעה ויום אחד מתעוררים ומבחינים שהתרחש שינוי גדול.

האם אתם הורים בזבזנים שלא מסוגלים לחיות במסגרת האמצעים שלכם? תיהיו בטוחים שהילדים שלכם רואים הכל.

להיות הורים שמשמשים דוגמא טובה, זה גם להראות לילד היכן טעיתם ומה כדאי לו לעשות כדי לא לחזור על אותה הטעות. זה להסביר לו כיצד ניתן לתקן את הטעות ובאותה נשימה, גם להרגיע אותו שמותר לעשות טעויות.

מומחים רבים לכלכלת המשפחה גורסים כי רצוי להתחיל בחינוך פיננסי כבר בכיתה א'. אכן, עדיף לנטוע את הזרעים לגבי התנהלות עם כסף מגיל צעיר, משום שאז זה הרבה יותר אפקטיבי מאשר בגיל ההתבגרות, ככל שחושפים ילדים בגיל צעיר לחינוך פיננסי, הסיכויים שהתנהלות הכלכלית בבגרות תהיה טובה יותר עולים בצורה משמעותית.

חינוך

אני מכיר ילדים רבים שלמדו לקרוא באופן עצמאי.

הם היו בסביבת הורים/אחים שקוראים הרבה ו/או שהקריאו להם סיפורים. זה היה תהליך. אחרי כמה שנים, ובאורך מפליא – הילד קורא לבד. אז איך זה שונה מילד צעיר שפתאום יודע להכין חביתה ? מדוע הוא יודע להכין חביתה ולא תבשיל מסובך שהומצא בצפון קוריאה ? שאלו עצמכם.

אינספור אינטראקציות עם האנשים הסובבים אותם בדגש על מבוגרים – קידמו את התהליך ההתפתחותי של הילד.

פעולות חוזרות ונשנות, עדיף אפילו לא מודעות,  נוצרות לילד הזדמנויות להתפתח וללמוד כיצד עליו להתנהג. חשוב לי לומר כי ההאצה בילד היא מכאנית ולא תביא את הילד למקום שההורה רוצה.

חינוך צריך להיות באמצעות פעולות חוזרות ונשנות  ואיטי בצורה משמעותית ביחס למקצבים החפוזים של מסגרות חינוכיות שונות.

חסכון

היום רוב הצריכה נעשית בעקבות פרסומים ברשתות החברתיות, באינטרנט ובטלוויזיה ואנחנו אמורים ללמד את הילדים להיות ביקורתיים לתכנים שיווקיים כי לא היינו רוצים שהם ינהו אחר כל גחמה של מפרסמים ויבזבזו את כל הכסף שאין לנו.

לפעמים, כשעומדות בפנינו המון אפשרויות, זה בעצם מגביל אותנו. ההיצע הרב מבלבל אותנו וגורם לנו לעייפות מנטלית. אם יש כלל חשוב שמומלץ להחדיר עמוק לרראש של הילד שלכם זה – פשטות. היום הסביבה דורשת מאיתנו לקנות, להתחדש, לרכוש את האייפון החדש ביותר, לקנות עוד עציצים וכו' וכ'ו וכ'ו. ההמלצה שלי היא פשטות. לדוגמא: בגדים. ידוע כי עבור נשים זה נושא כאוב, הרצון להתחדש בנעליים חדשות, חולצה נוספת מזארה וכ'ו.

כפי שטענתי לעיל, הילדים שלכם צופים בכם ומחקים את ההתנהגות שלכם. לכן המלצתי – תיהיו אנשים פשוטים יותר, תסתפקו במועט והמסר יעבור לילדכם. חשוב לי לומר,  אני  לא לובש את אותה חולצה כל יום, אבל לא בצחוק כמות הבגדים שלי ירדה למספר חד ספרתי מכל פריט, ואני אגיד לכם מה – לא חסר לי בגדים, תמיד יש לי חולצה ומכנס נקיים שתואמים (אוקיי הסגנון שלי הוא בייסיק אבל עדיין).

יתרה מזאת, משימות יומיומיות כמו לסדר את הארון ולתרום בגדים שלא לובשים או לאסוף את הדואר ולפתוח יחד חשבונות, הן הזדמנות מצוינת לדבר על נושאים כלכליים ועל עלות של שימוש. ילד שמבין כי חשבון המים מורכב מכמות המקלחות שהוא עושה, יהיה ער לעובדה ששימוש במקלחת עולה כסף ולכן יש להתנהג עם שיקול דעת בנושאים של צריכה.

בכל שבוע אני שומע הורים שמתלוננים שלילדים שלהם אין שום ערך לכסף ולא יודעים דבר על חיסכון, אבל  אני שואל את אותם הורים – למה שידעו?

אם לא מלמדים אותם את זה בבית ולא נוגעים בזה בבית הספר, איך הם ילמדו?

בעולם שבו כסף משחק תפקיד מכריע ומבדל, אין ספק שהכרחי מצידנו להעניק לילדים שלנו את הכלים הנכונים כדי לעצב אותם כאנשים שמסוגלים להפעיל שיקול דעת, ולהבין כיצד הדברים עובדים.

הורים יקרים – פעולה אחת אף פעם לא יכולה להבטיח השגת תוצאה, בטח כשמדובר בילדים, אבל אוסף ענק של פעולות מתמשכות וחשיפה של הילדים שלכם אליהן, במשך הרבה זמן כן מבטיח תוצאות מופלאות. תתלבשו פשוט, תיהיו מסודרים, תבזבזו פחות, תגרמו לילדים שלכם לשאול שאלות, שתפו אותם במשימות ביתיות ואפילו תתגמלו אותם כספית (באופן סמלי כמובן) והמסר יעבור לילדים שלכם מהר משאתם חושבים.

בהצלחה,

הפרופסור

לקבלת מידע נוסף

office, work, desk

הפסיכולוגיה ולא הקורונה

בתוך הכאוס והאי סדר ששורר מאז שהקורונה נחתה בישראל, עברה כמעט שנה. הקיץ הסתיים והנה עומדת בפתח שנה חדשה ועימה גל הדבקה נוסף (ומוטציה נוספת)

דילוג לתוכן